Tinkama mityba gali padėti išvengti jums daugelio burnos ertmės ligų ir problemų: dantenų uždegimo, dantų ėduoniui, nemalonaus burnos kvapo. Ką reikėtų valgyti, kad jūsų dantys būtų gražūs ir sveiki?

NAUDINGI PRODUKTAI 

  • APELSINAI. Puikus vitaminų C bei D, kalcio šaltinis. Visa tai labai svarbu, jeigu norite džiaugtis tvirtais dantimis. Apelsinų sultys natūraliai valo jūsų burnos ertmę, šalina dantims itin kenkiančias bakterijas. Jeigu norite būti sveiki ir laimingi, būtinai gerkite natūralias apelsinų sultis arba tiesiog trintus apelsinus.
  • JOGURTAS. Taip pat puikus kalcio ir baltymų šaltinis. Jeigu reguliariai valgysite natūralų jogurtą, užtikrinsite gerą dantų būklę ir pagerinsite žarnyno veiklą. Įsitikinkite, kad renkatės paprastą jogurtą be jokių priedų ir saldiklių. Natūraliame jogurte nėra cukraus, kuris taip kenkia mūsų dantims.
  • OBUOLIAI. Jeigu juos valgysite reguliariai , tai padės turėti sveikus baltus dantis. Obuoliai skatina seilių išsiskyrimą bei užkerta kelią emalio įtrūkimams, taip pat valo dantų paviršių. Obuoliuose taip pat gausu svarbių vitaminų ir mineralinių medžiagų, įskaitant ir vitaminą C. Suvalgykite obuolį po pietų ir iškart pajausite, kaip jis išvalys maisto likučius. Tačiau po valgio patartina išskalauti burnos ertmę vandeniu, kad susilpnintumėte rūgščių poveikį.
  • RIEŠUTAI IR SĖKLOS. Jeigu norite turėti sveikus dantis, neatsisakykite riešutų ir įvairių sėklų. Šiuose produktuose daug mineralinių medžiagų ir vitaminų, padedančių išsaugoti sveikus ir tvirtus dantis. Pavyzdžiui, žemės riešutuose daug kalcio ir vitamino D, o štai anakardžių riešutai skatina seilių išsiskyrimą. Graikiniai riešutai – puikus ląstelienos, geležies, folio rūgšties, tiamino, niacino, magnio, vitaminų E ir B6 šaltinis. Visos šios medžiagos ypač naudingos dantims.
  • ARBATA. Jei mėgstate arbatą, jūsų dantims pasisekė. Žaliojoje ir juodojoje arbatoje yra junginių, vadinamų polifenoliais, kurie kovoja su ėduonį sukeliančiomis bakterijomis. Žalioji bei juodoji arbata taip pat turi tokių medžiagų, kurios užkerta kelią emalio įtrūkimams, tačiau ši taisyklė galioja tik tuomet, jeigu arbatą geriate be cukraus. Jeigu nesaldintos arbatos gerti negalite, tuomet cukrų galima pakeisti medumi.
  • PIENAS. Tai – puikus kalcio, fosfatų ir vitamino D šaltinis. Visos išvardintos medžiagos suteikia dantims ir kaulams tvirtumo, tačiau pieną reikėtų vartoti reguliariai. Vegetariškos mitybos šalininkai vietoj karvių pieno gali rinktis sojų arba migdolų pieną – jame taip pat gausu kalcio.
  • SŪRIS.  Vienas iš geriausių produktų, norintiems turėti sveikus dantis. Sūris skatina seilių išsiskyrimą, jame daug kalcio ir fosfatų, neutralizuojančių rūgštis burnos ertmėje. Būtent šios rūgštys yra pagrindinė ėduonies atsiradimo priežastis. Sūrio produktuose esantis kazeinas stiprina danties paviršių.
  • JUODASIS ŠOKOLADAS. Šis saldumynas taip pat priskiriamas prie sveikiems dantims naudingų maisto produktų. Jis turi daug kakavos, kurioje gausu tanino. Ši medžiaga užkerta kelią dantų erozijai bei dantenų uždegimui. Kakava taip pat naudinga kovojant su ėduonimi, nes mažina burnos ertmės rūgštingumą. Be to, juodas šokoladas stimuliuoja kraujotaką, jame gausu antioksidantų. Rinktis reikėtų tokį, kurio 80 proc. sudaro kakava – jame mažiau dantims kenksmingo cukraus.
  • VANDUO. Jeigu norite turėti visiškai sveikus dantis, be šio paprasto ir tokio svarbaus gėrimo tikrai neapsieisite. Vanduo – pagrindinis seilių komponentas, o būtent nuo jų priklauso burnos ertmės sveikata. Vanduo taip pat iš tarpdančių išplauna maisto likučius, užkerta kelią ėduoniui ir stiprina dantų emalį.
  • KRAMTOMOJI GUMA BE CUKRAUS. Sveikiems dantims būtinų produktų sąraše gana svarbią vietą užima kramtomoji guma be cukraus. Ji gerina dantų būklę ir užtikrina švarą, nes stimuliuoja seilių išsiskyrimą. Seilės būtinos, nes jos nuplauna rūgštis, kurias išskiria burnoje esančios bakterijos. Kramtomoji guma veikia kaip šveitiklis, mat šalina mažus maisto gabalėlius, galinčius sukelti dantų ėduonį. Kai pavalgote, visada turėkite kramtomosios gumos be cukraus. Ji padės išsaugoti ne tik sveikus dantis, bet ir gaivų burnos kvapą.

Kauno odontologijos klinika „Denticija“

Vytauto pr. 14, Kaunas

Tel.: (8 37) 220202; mob. tel. +370 671 96979
El. p. registracija@kaunodenticija.lt

Facebook: www.facebook.com/kaunodenticija

www.kaunodenticija.lt