Dantų būklė gali blogėti dėl galybės priežasčių: įvairių traumų, prastų mitybos ir gyvensenos įpročių, amžiaus, genetikos, netgi specifinių ligų. Dantų problemų pobūdis skiriasi, tad kiekvienu atveju reikia atrasti geriausiai tinkantį, efektyviausią gydymo ar atkūrimo būdą. Tam gali tikti ir plombavimas, ir dantų protezavimas ar implantacija. Tarptautinę GCR (angl. Global Clinic Rating) akreditaciją turinčios Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ komanda paaiškina, ką derėtų žinoti apie dantų atkūrimo būdus. Kad būtų paprasčiau, pateikiame 3 dažniausiai pasitaikančių atvejų grupes.

 

1. Iškritusi plomba, nuskilusi danties dalis, nudilę dantų kauburai

Šiais atvejais dažniausiai pritaikomas mikroprotezavimas. Tai – toks metodas, kai atkuriamos net menkiausios, savita tekstūra ir struktūra pasižyminčios trūkstamos danties dalys. Mikroprotezavimas atliekamas nepažeidžiant sveiko danties ir aplink esančių audinių.

Ši procedūra atliekama naudojant laboratorijoje pagamintus keraminius mikroprotezus. Jie pasižymi ne tik ypatingu tvirtumu, bet ir estetiškumu. Dėl medžiagos savybių ji tinkama ypač tiksliam rezultatui sukurti, tad mikroprotezai dažnai naudojami dėl amžiaus ar netinkamų įpročių (nuolatinio dantų sukandimo, griežimo) sudilusiems kauburėliams, vagelėms atkurti. Po procedūros restauruoti dantys pasižymi tokiu pat funkcionalumu, kaip ir sveikieji.

 

2. Prarastas dantis, tačiau išlikusi jo šaknis

Tokiu atveju tinkamiausia išeitis yra dantų protezavimas. Neskausmingos, sklandžios procedūros metu į senojo danties vietą įtaisoma nauja karūnėlė. Ji atrodo taip, kad ne specialistui atskirti ją nuo tikrojo danties – išties sunku. Galite rinktis iš dviejų skirtingų protezų konstrukcijų: metalinės ir bemetalės keramikos.

  • Metalo keramika – anksčiau buvęs populiarus, tačiau dabar laikomas neberekomenduojamu pasirinkimu. Taip yra todėl, kad metalo keramika neatrodo natūraliai, ilgainiui prie dantenų atsiranda tamsesnė juosta. Dėl to metalo keramikos protezai neatrodo estetiškai.
  • Bemetalė keramika – medžiaga, kuri neturi aukščiau aptartos alternatyvos trūkumų. Dantų protezavimas bemetale arba cirkonio keramika ypač tinka, jeigu reikia atkurti priekinius dantis. Tokie vainikėliai atrodo ypač natūraliai, dailiai vertinant tiek šviesos pralaidumą, tiek pačią spalvą. Be to, iš bemetalės keramikos pagaminti protezai pasižymi tvirtumu, ilgaamžiškumu, atsparumu temperatūros pokyčiams ir dėvėjimuisi.

Pasirinkus atkurti dantis protezais, apsispręsti tenka ne tik dėl jų konstrukcinių ypatybių. Ne mažiau svarbu ir tai, ar pasirinksite išimamus, ar neišimamus (kitaip dar vadinamus fiksuotais) protezus.

  • Išimami dantų protezai – pigesni už fiksuotus. Dėl to juos mieliau renkasi vyresniojo amžiaus žmonės. Visgi tokie dantų protezai nėra labai patogūs, funkcionalūs, be to, jų priežiūra sudėtingesnė (lyginant su fiksuotais).
  • Fiksuoti dantų protezai yra estetiškesni, patogesni ir geriau atitinkantys kasdienius poreikius. Jei baiminatės, kad dantų protezavimas naudojant tokią priemonę brangus, primename: dalį išimamų ir neišimamų protezų kainos gali kompensuoti teritorinė ligonių kasa. Taip pat verta nepamiršti, kad šio tipo protezai užtikrina didesnį pasitikėjimą savimi, leidžia visiškai mėgautis maistu.

Nepriklausomai nuo pasirinkto protezavimo būdo, naujaisiais dantimis reikia nuosekliai rūpintis. Protezus būtina kasdien po kelis kartus kruopščiai valyti tam, kad jie liktų maksimaliai funkcionalūs, užkirstumėte kelią infekcijoms, uždegimui ir tiesiog nemaloniam burnos kvapui. Tam, kad būtų užtikrinta pati geriausia priežiūra, pusmetį atlikti burnos higieną.

Kasdienė priežiūra nėra sudėtinga: tiek išimamus, tiek fiksuotus protezus reikia dukart per dieną valyti šepetėliu, tarpdančių siūlu ir skalavimo skysčiu.

 

3. Prarastas arba pašalintas visas dantis (su šaknimi)

Šiuo atveju dantų protezavimas atliekamas naudojant ne tik vainikėlius (protezus), bet ir implantus. Implantai – tai iš organizmo gerai priimamo metalo (titano) pagaminta nauja šaknis. Į senojo danties vietą įsukus ją, iškart uždedama speciali gijimo galvutė. Kai implantas prigyja (po kelių mėnesių), ant jo uždedamas protezas: naujas, senąjį estetinėmis ir funkcinėmis savybėmis visiškai atitinkantis dantis.

Implantacija yra sudėtingesnė, ilgiau nei kitos trunkanti procedūra. Paprastai ji atliekama taikant vietinį nuskausminimą. Tačiau jei esate jautrūs odontologinėms procedūroms, nesijaudinkite – Kauno odontologijos klinikos „Denticija“ specialistai gali atlikti implantaciją pritaikę sedaciją.

Dalykai, kuriuos vertėtų žinoti apie dantų implantavimą:

  • Toks dantų protezavimas gali būti atliekamas beveik visiems, turintiems ar turėjusiems nuolatinius dantis. Išimtis gali būti taikoma sergantiems ūminių širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, nekontroliuojamu diabetu, osteoporoze.
  • Dantų implantai yra ilgaamžiai – jiems patiems taikoma viso gyvenimo garantija. Tačiau jų būklė tiesiogiai priklauso nuo priežiūros – implantai, kaip ir kiti dantys, protezai, turi būti kruopščiai valomi. Be to, būtina laikytis sveikos gyvensenos įpročių.
  • Savitos priežiūros reikia po pačios dantų implantacijos. Geriausia laiką susiplanuoti taip, kad po implantacijos nevyktumėte į užsienį bent kelias savaites – šiuo laikotarpiu gali tekti apsilankyti pas specialistą apžiūrai, siūlų išėmimui. Po procedūros reikės skalauti žaizdas antiseptinėmis priemonėmis. Be to, teks kuriam laikui atsisakyti aktyvios fizinės veiklos, pirčių, karštų vonių. Visgi tai – tik laikini pokyčiai. Implantams prigijus grįžtama į įprastą gyvenimo ritmą.
  • Tam tikrais atvejais iškart gali būti atliekama ir implantacija, ir dantų protezavimas. Jei procedūros atliekamos atskirai, paprastai iki protezavimo tenka palūkėti 2–8 mėnesius, kol implantas visiškai prigyja. Gydymas gali užtrukti, jei implantacija atlieka ne iškart po danties netekimo ar šalinimo – tuomet neretai prireikia ir kaulo priauginimo procedūros.

 

Tiek mikroprotezavimas, tiek implantacija ar protezavimas – vienodai veiksmingos procedūros. Jų pasirinkimas visuomet priklauso nuo individualios situacijos, Jūsų sveikatos būklės, poreikių, lūkesčių ir galimybių. Todėl Kauno odontologijos klinikoje „Denticija“ prieš procedūras visuomet atliekama apžiūra, konsultuojama dėl gydymo galimybių. Tik tokiu atveju pasiekiamas optimalus rezultatas, užtikrinantis ne tik dailią Jūsų šypseną, bet ir visapusį komfortą.