Vaiko laukimas – ypatingas moters gyvenimo laikotarpis. Šiuo metu turi būti svarbus ne tik laukimo potyris, bet ir rūpinimasis savimi, tinkama sveikatos priežiūra. Ne viena pas gydytoją apsilankiusi nėščioji išgirsta, kad reikia vizito ir pas gydytoją odontologą. Primename, kad mūsų odontologijos klinika Kaune pasirengusi įveikti visus galimus iššūkius. O šį sykį atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus apie dantų priežiūrą nėštumo metu.

 

Kodėl dantų priežiūra ir burnos sveikata besilaukiant yra tokia svarbi?

Pagrindinė priežastis – ta, kad burnos ertmės sveikata gali turėti įtakos tiek besilaukiančios mamos, tiek besivystančio kūdikio sveikatai. Nėštumo metu dėl hormoninių organizmo pokyčių vyksta savita pertvarka ir burnos ertmėje, tad padidėja galimybė atsirasti dantų ėduoniui, susirgti dantenų uždegimu, periodonto ligomis. Todėl labai svarbu tikrintis profilaktiškai, skirti didelį dėmesį asmeninei burnos higienai.

 

Ar skiriasi burnos priežiūra prieš nėštumą ir jo metu?

Iš esmės ne. Nėščiosios burnos higiena turi rūpintis ne tik šiuo periodu, bet ir visą gyvenimą. Besilaukiančioms moterims privaloma dantis valytis 2 kartus per dieną, mažiausiai 3–4 minutes, stengiantis išvalyti kiekvieną danties paviršių. Šepetėlis turi būti minkštas: taip sumažinama dantenų kraujavimo, dantenų uždegimo rizika. Kiekviena nėščioji privalo reguliariai tikrintis dantų būklę, o pajutus danties skausmą, gydymo neatidėlioti. Odontologijos klinika Kaune „Denticija“ – šaunus pasirinkimas, jei norite ir tiesiog konsultacijos, ir kruopštaus, atidaus gydymo.

 

Kokios yra dažniausiai nėštumo metu pasireiškiančios burnos ertmės ligos?

Dažniausiai pasitaikanti burnos liga nėštumo metu yra dantenų uždegimas, dar kitaip vadinamas gingivitu. Jis pasitaiko net apie 60 proc. nėščiųjų. Būsimoms mamoms padidėja hormonų estrogeno ir progesterono kiekis, todėl dantenos tampa jautresnės apnašose esančioms bakterijoms. Tai ir sukelia uždegimą. Kita neretai pasitaikanti nėščiųjų burnos ertmės liga – periodontitas. Jis gali išsivystyti, jeigu negydomas gingivitas. Todėl labai svarbu vos tik pastebėjus gingivito simptomus, tokius kaip patinusios, skausmingos dantenos, kraujavimas iš jų, kreiptis į gydytoją odontologą.

 

Kas gali nutikti besilaukiančiai moteriai, kuri serga periodontitu ir nesigydo?

Nėščiosios, sergančios periodonto ligomis, turi didesnę riziką pagimdyti mažesnio kūno svorio kūdikį arba patirti priešlaikinį gimdymą. Jei norite išvengti tokios grėsmės, mūsų odontologijos klinika Kaune – saugus, patikimas pasirinkimas. Mielai reguliariai įvertinsime Jūsų burnos sveikatos būklę ir patarsime, kaip pasirūpinti ja dar geriau.

 

Kada apsilankyti pas gydytoją odontologą?

Geriausia apsilankyti dar tik planuojant nėštumą ir pasirūpinti, kad būtų atlikta profesionali burnos higiena, išgydyti ėduonies pažeisti dantys ar kitos burnos ligos. Gydytojas odontologas tokio vizito metu taip pat pataria, kaip prižiūrėti dantis visą nėštumo laikotarpį, kad jie išliktų sveiki ir nepaveiktų būsimos mamos ar vaikelio sveikatos. Jeigu pas odontologą nespėta apsilankyti prieš nėštumą, konsultacijos metu būtina informuoti odontologą apie nėštumą. Taip gydytojas odontologas galės sudaryti saugų gydymo planą, parinkti tinkamus gydymo metodus ir vaistus.

 

Ką daryti, jeigu besilaukiant pradėjo skaudėti dantį? Ar gydymas nepakenks vaikeliui?

gydymą visada geriau užbaigti dar iki pastojimo, tačiau esant tokioms ūmioms situacijoms odontologinės procedūros galimos ir nėštumo metu. Visgi odontologijos klinika Kaune ar kitame mieste turėtų būti aplankyta per antrąjį nėštumo trimestrą (13–21 nėštumo savaitė). Tai – geriausias metas. Pirmuoju ir trečiuoju trimestru suteikiama tik būtiniausia odontologinė pagalba (prieš tai pasitarus su ginekologu). Visus kitus didžiuosius pagrindinius darbus, kurie nėra skubūs, rekomenduojama atidėti iki tol, kol gims vaikelis.

 

Kūdikio besilaukianti moteris nenori eiti pas odontologą. Kuo ji rizikuoja?

Nėštumo metu pasikeitęs imuninis atsakas ir atidėtas dantų gydymas ypač padidina riziką vystytis stiprioms odontologinėms infekcijoms. Visa tai kenkia tiek motinai, tiek vaikui. Būtina laiku diagnozuoti galimas problemas ir pasirūpinti tinkamu gydymu nuo pat pradžių.

 

Kaip prižiūrėti dantis?

Svarbu laikytis pastovaus dantų priežiūros režimo. Dantis valykite bent du kartus per dieną, minkštu šepetėliu. Kruopščiai nuvalykite dantų paviršių toje vietoje, kur jie siekiasi su dantenomis. Nepamirškite siūlo tarpdančiams valyti.

Pykimas ir vėmimas yra dažna nėščiųjų problema. Jeigu vėmėte, išsiskalaukite burną vandeniu arba burnos skalavimo skysčiu tuoj pat, kai tik galėsite. Nėštumo metu svarbu valgyti sveiką, subalansuotą maistą – venkite saldumynų, didelio kiekio druskos.

 

Kas svarbu jau pagimdžius?

Pagimdžius ir maitinant vertėtų rūpintis burnos higiena dar labiau. Maitinančios moters organizmas pieno gamybai sunaudoja daug svarbių medžiagų, todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į savo mitybą. Po gimdymo rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją odontologą (Jūsų sveikata gali rūpintis ir mūsų odontologijos klinika Kaune), kuris atliks profesionalią burnos higieną, įvertins dantų būklę ir paskirs, jei reikės, priemonių, kurios sumažins dantų jautrumą, atkurs reikiamą kalcio kiekį dantyse.